Kilka słów o ogrzewaniu podłogowym.
Działanie, rodzaje, instalacja…
Ogrzewanie podłogowe w dzisiejszych czas jest jednym z najpopularniejszych sposób ogrzewania pomieszczeń, zarówno wśród osób budujących dom, jak i osób rozbudowujących czy remontujących swoje domy. Ten typ ogrzewania jest wydajny i efektywny – można powiedzieć że w aktualnych czas jest to absolutny obowiązkowy punkt w czasie budowy, remontu domu.
Ogrzewanie podłogowe wykorzystuje ciepło konwekcyjne oraz promieniowanie do ogrzewania przestrzeni – grzejniki ogrzewały tylko powietrze wokół siebie poprzez konwekcję. Tak więc kombinacja metod ogrzewania, które wykorzystywane jest w ogrzewaniu podłogowym jesteśmy wstanie zapewnić stałą temperaturę w całym pomieszczeniu – zwłaszcza gdy wykorzystamy dobry termostat i dobrze zaplanujemy strefy.
Oczywistą sprawą jest, że najlepszy moment na wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego jest budowa nowego domu lub rozbudowa starego o nową przestrzeń. Nie należy jednak wykluczać możliwości montażu w starych budynkach – jest to możliwe, ale bardzo uciążliwe i kosztowne.
JAK DZIAŁA OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Instalacja ogrzewania podłogowego zbudowana jest z systemu rur lub przewodów pod podłogą danego pomieszczenia lub pomieszczeń. To z kolei skutecznie przekształca całą podłogę w jeden ogromny emiter ciepła, który ogrzewa przestrzeń.
Ogrzewanie podłogowe nagrzewa się od podstaw, co zapewnia wyższy poziom komfortu. Niższa temperatura (40oC) działania tej metody ogrzewania odciąża kocioł w porównaniu z tradycyjnym systemem grzejnikowym (65oC).
Ogrzewacz ogrzewania podłogowego ogrzewa masę podłogi, a następnie ciepło głównie promieniuje do pomieszczenia – zachodzi wtedy konwekcja, ale większość (ponad 80%) wymiany ciepła odbywa się przez promieniowanie.
RODZAJE OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO
Wyróżniamy dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego:
- MOKRY, który składa się z rur wypełnionych ciepłą wodą, które zasilane jest z bojlera – ale coraz popularniejszą opcją staje się zasilanie ogrzewania podłogowego pompą ciepła. Jest to najlepszy rodzaj ogrzewania podłogowego do osób budujących nowy dom. Takie ogrzewanie zostało wykorzystane w realizowanej inwestycji przez firmę Wizard Group Sp. z o.o.
- ELEKTRYCZNE ogrzewanie podłogowe jest często tańsze i łatwiejsze w montażu niż mokre ogrzewanie podłogowe – jednak koszty eksploatacji mogą być wyższe. Ten rodzaj ogrzewania nie wykorzystuje wody do ogrzewania a prądu. W systemie wykorzystywane są maty grzewcze lub przewody grzejne, które instalowane są pod płytkami lub specjalne cienkie maty stosowane pod podłogami panelowymi. Cały system opiera się na pracy czujników i regulatorów temperatury, które sterują ogrzewaniem i dbają o komfort cieplny w pomieszczeniach.
JAK INSTALUJE SIĘ OGRZEWANIE PODŁOGOWE
Najpopularniejszym sposobem instalacji ogrzewania podłogowego jest układanie rur na izolacji i pod jastrychem. Rury układa się w rzędach, zwijając w razie potrzeby i równomiernie rozmieszczone, aby zapewnić równomierne rozprowadzanie ciepła na całej powierzchni podłogi. Rury są mocowane za pomocą zszywek, następnie na rury wylewa się wylewkę samopoziomującą. Po wylaniu jastrych jest traktowany sprayem chemicznym w celu ustabilizowania i ubicia przed pozostawieniem do wyschnięcia.
Większość sterowników instalacji ogrzewania podłogowego składa się z dwóch głównych części:
- cyfrowy sterownik strefowy, który określa temperaturę w każdym pomieszczeniu, obszarze
- rozdzielacze i zawory ogrzewania podłogowego, którymi steruje strefa
Sterowanie strefowe montowane jest w miejscu, w które będzie dogodne dla właściciela. Rozdzielacze ogrzewania podłogowego umieszczane są w miejscach nie rzucających się w oczy (pod schodami lub w szafce).
ZALETY I WADY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO
Ogrzewanie podłogowe ma zalety i wady. Niektóre z głównych zalet tej metody ogrzewania to:
- zmniejsza zimne punkty na dużych obszarach
- działa w niższej temperaturze niż grzejniki, co oznacza że jest bardziej energooszczędny
- kompatybilny z wieloma rodzajami podłóg
- eliminuje potrzebę stosowania grzejników
Pod uwagę również należy wziąć wady ogrzewania podłogowego do których należą: droższa instalacja w porównaniu do systemu grzejnikowego (od 20 do 50% więcej) oraz dłuższy czas instalacji.